آلودگی هوا و کودکان

کودکان به دلیل فعالیت جسمانی و سوخت و ساز بیشتر نسبت به بیماری ها و عفونت های ریوی ناشی از آلودگی هوا، مستعد تر هستند. از طرف دیگر، عواملی مانند وارونگي هوا، فلزات سنگيني مانند سرب را در سطح پايين ‌تري قرار می دهد و کودکان به دليل داشتن قد کوتاه بيشترين قربانيان سرب هستند.

آلودگی هوا بر کودکان

تاثیر سرب بر کودکان

سرب یک ماده بی‌رنگ و سنگین است که از طریق خون به قسمت‌های مختلف بدن وارد می‌شود و در مغز و مغز استخوان رسوب پیدا می‌کند و خارج سازی آن بسیار سخت است. پس می‌توان گفت که عملاً راهی برای خارج‌سازی آن وجود ندارد و این مواد 10 تا 15 سال در نسوج بدن باقی می‌مانند.

سرب به عنوان آلاينده جدي در شهرهاي بزرگ وجود دارد و غير از مواد سوختي مانند بنزين که سبب متصاعد شدن سرب مي ‌شوند. وسايلي که روزمره از آنها استفاده مي‌ کنيم مانند وسايل الکترونيکي و اسبا‌ب‌بازي‌ها نيز داراي سرب هستند و ثابت شده که آلودگي سرب آثار زيان‌ باري بر سلامت کودکان دارد.

 بین میزان سرب موجود در هوا و سطح هوش کودکان تاثیر معکوس وجود دارد. هرچه سرب موجود در هوا افزایش یابد. احتمال ابتلای کودکان به عقب ماندگی افزایش خواهد یافت. معاون آموزشی مرکز طبی کودکان تاکید کرد: آلودگی هوا می تواند تاثیرات مخربی بر مغز کودکان داشته باشد و موجب عقب ماندگی ذهنی آنان شود. به علاوه، سرب موجود در هوا موجب بروز افسردگی، سستی و بی‌اشتهایی در کودکان شده و آلودگی هوا نیز موجب گوشه‌گیر شدن کودکان بیش‌فعال می‌شود.

به دلیل حساسیت ویژه ای که در مخاط کودکان، بخصوص در مخاط بینی، حنجره ، نای ، روده ی بزرگ و روده ی کوچک وجود دارد، آن ها نسبت به آلودگی هوا آسیب پذیر ترند.

بیماری های ناشی از آلودگی هوا در کودکان

از مهمترین بیماری های ناشی از آلودگی هوا در کودکان می توان موارد زیر را نام برد:

1-عفونت گوش میانی

2-اوتیسم در کودکان

3-بیش فعال شدن کودکان

4-آسیب های مغزی کودکان از کم هوشی تا آلزایمر 

5-بیماری های ریوی در کودکان(آسم ، برونشیت ، کاهش دائمی ظرفیت ریه ، التهاب ریه )

6- بروز انواع سرطان ها

 

 ماسک های نانوالیاف کودک و نوجوان نانوکسین، علاوه بر طرح های جذاب، قابلیت به دام انداختن ذرات ریزگردها تا 0.3 میکرون (در حد ذرات اغلب آلاینده‌های هوا، باکتری‌ها و دود سیگار) و همچنین سرب موجود در هوا را داراست. از سلامت آینده ی فرزندانتان مراقبت کنید.

خرید ماسک های نانو الیاف نانواکسین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *