سوالات متداول مشتریان ما

اگر پاسخ پرسش خود را در این صفحه مشاهده ننمودید، همکاران ما در بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما هستند.

آیا می توانم مستقیما از شرکت خرید داشته باشم؟

شما می توانید کلیه محصولات تولیدی ما را از فروشگاه اینترنتی نانوکسین خریداری بفرمایید.

ماسک‌های N95 برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟

ماسک‌ N95 توسط NIOSH تایید شده‌اند، با اهداف مختلفی به بازار ارائه می‌شوند. هدف کلی آنها فیلتر کردن ذرات ریز و اغلب کوچک‌تر از 0.3 میکرون (0.3 میکرومتر) است. یعنی که این ماسک‌ها اغلب در محیط‌های پزشکی برای محافظت در برابر ذرات ویروسی و باکتریایی استفاده می‌شوند. همچنین برای محافظت در برابر ذرات ریز گرد و غبار (آلودگی هوا) هم مورد استفاده هستند. برخی از ماسک‌ها (مانند انواع دارای رتبه R و P) در برابر VOCها و مواد شیمیایی موجود در هوا مؤثر خواهند بود.

آیا KN95 همان N95 است؟

به طور واضح خیر. ماسک KN95 با ماسک‌های N95 متفاوت است. ماسک‌های N95 توسط NIOSH ایالات متحده رتبه‌بندی می‌شوند، در حالی که ماسک‌های KN95 توسط اداره استاندارد چین رتبه ‌بندی شده‌اند. یعنی استاندارد N95 مبتنی بر ایالات متحده است، در حالی که استاندارد KN95 در چین مورد توجه است.

با این حال، در زمان استفاده، این استانداردها بسیار مشابه هم هستند. حتی می‌توان گفت تقریبا یکسان هستند. اگرچه اخیرا بسیاری از ماسک‌های تنفسی KN95 استانداردهای کیفی را که باید رعایت نمی‌کنند.

ماندگاری ماسک‌های N95 چقدر است؟

ماسک‌های تنفسی فقط برای دستیابی به امتیاز مشخص شده خود (N95، N99 و غیره) به مدت 8 ساعت رتبه ‌بندی می‌شوند. البته می‌توان با رعایت کردن برخی فاکتورها طول عمر این نوع ماسک را افزایش داد.

توجه داشته باشید هنگامی که برای مقابله با ویروس‌ها استفاده می‌شود، پس از هر بار استفاده، باید ماسک را تعویض کرد. از آنجایی که ویروس‌ها به راحتی منتقل می‌شوند، به راحتی می‌توان داخل ماسک تنفسی راه پیدا کرد و آن را آلوده کنند. فراموش نکنید که اگر ماسک تنفسی شما مرطوب شد، باید فورا آن را تعویض کنید. همچنین هنگام استفاده از ماسک برای گرد و غبار ریز، اگر تنفس شما دشوار شد، ماسک تنفسی باید تعویض شود.

در موقعیت‌های پزشکی هم نباید بیش از 8 ساعت از ماسک‌ها استفاده کرد. با این حال، وقتی صحبت از گرد و غبار ریز و آلودگی هوا می‌شود، این تجهیزات حداکثر طول عمر مشخصی وجود ندارد. اما توصیه شده است که برای دریافت بهترین فیلتراسیون، پس از 8 ساعت ماسک خود را تعویض کنید. فقط به خاطر داشته باشید که ماسک‌های تنفسی هر چه طولانی‌تر استفاده شوند، کارایی خود را از دست خواهند داد.

N95 مخفف چیست؟ N99 چطور؟

ماسک‌های رتبه ‌بندی NIOSH (N) برخی از رایج‌ترین ماسک‌هایی هستند که استفاده می‌شوند. اگرچه رتبه ‌بندی‌های دیگری نیز وجود دارد، اما رایج‌ترین ماسک‌هایی که می‌توان یافت، ماسک‌های دارای رتبه N هستند. اما برای پاسخگویی به این مورد از سوالات متداول در مورد انواع ماسک تنفسی در جهت درک بهتر معنای مخفف N95، باید بگوییم حرف N نشان می‌دهد که یک ماسک تنفسی در برابر روغن مقاوم نیست (ماسک‌های دارای رتبه R تا حدودی در برابر روغن مقاوم هستند و P به شدت در برابر روغن مقاوم هستند).

عدد بعد از N نیز نشان دهنده قابلیت فیلتراسیون ماسک برای ذرات با قطر 0.3 میکرون است. به عبارت دیگر، یک ماسک N99 حداقل 99٪ از قطر 0.3 میکرون را فیلتر می‌کند. ماسک N95 مقدار 95%  و ماسک N100  مقدار 99.97% از این ذرات را فیلتر خواهند کرد.

کدام استاندارد (رتبه بندی) بهترین است؟

گیج کننده‌ترین بخش در بررسی سوالات متداول در مورد انواع ماسک تنفسی، این گزینه است. زیرا سیستم‌های رتبه بندی مختلف هستند. از N تا R تا P، از KF تا KN تا FFP، رتبه‌بندی‌های مختلفی وجود دارد.  اما به طور کلی، رتبه بندی‌های مختلف به دلیل سیستم‌های منطقه‌ای مختلف است. بیشتر کشورهای جهان از سیستم NIOSH استفاده می‌کنند که ماسک‌ها را به عنوان N ( بدون مقاوم در برابر روغن)، R (کمترین مقاوم در برابر روغن) و P (بیشترین مقاوم در برابر روغن) ارزیابی می‌کند.

با این حال، رتبه بندی KF (کره‌ای)، رتبه بندی KN (چینی)، رتبه بندی P (استرالیا و NZ)، رتبه بندی D (ژاپنی) و رتبه بندی FFP (اروپایی) نیز وجود دارد. تقریبا همه این رتبه ‌بندی‌ها الزامات مشابهی دارند. در اکثر سیستم‌ها، عدد بعد از حروف، درصد ذرات فیلتر شده را نشان می‌دهد. البته استثناها رتبه بندی‌های P، FFP و D هستند.

آیا ماسک‌های N95 قابل استفاده مجدد هستند؟

زمان محافظت در برابر گرد و غبار ریز و ذرات غیر ویروسی، معمولا می‌توانید از ماسک تنفسی تا زمانی که تغییر شکل نداده، کثیف نشده یا تنفس با آن دشوار نیست، استفاده کنید. اگر ماسک خیس یا مرطوب شد (آرایش، رژ لب، رطوبت و غیره)، باید دور انداخته شود. در موقعیت‌های پزشکی، ماسک‌های N95 برای 8 ساعت استفاده رتبه بندی می‌شوند. با این حال، در زمان کمبود ماسک، در صورت رعایت نکات بهداشتی صحیح، می‌توان از ماسک‌های تنفسی N95 استفاده مجدد کرد.

ماسک P100 چیست؟

این مورد هم از جمله سوالات متداول در مورد انواع ماسک تنفسی است که مشتریان اشاره زیادی به آن دارند. مشابه ماسک‌های دارای رتبه N، عدد نشان دهنده فیلتراسیون است؛ بنابراین، در P100، 100 مخفف 99.97٪ فیلتراسیون ذرات 0.3 میکرومتری است. حرف P نیز نشان دهنده مقاومت در برابر روغن است. ماسک درجه N در برابر روغن مقاوم نیست، ماسک دارای رتبه R کمی در برابر روغن مقاوم است و P مقدار زیادی مقاومت در برابر روغن را ارائه می‌کند؛ بنابراین، ماسک P100 در برابر روغن به شدت مقاوم است و 99.97 درصد ذرات ریز را فیلتر می‌کند.

آیا ماسک P100 از ماسک N95 بهتر است؟

از نظر فیلتراسیون، بله؛ P100 از ماسک تنفسی N95 محافظت بهتری خواهد داشت. عدد 95 نشان دهنده راندمان فیلتراسیون ماسک (95٪) است، در حالی که 100 نشان دهنده یک فیلتراسیون 99.97٪ است. با این حال، ماسک‌های N99 و N100 نیز یافت می‌شوند که فیلتراسیون بسیار مشابهی را با P100 ارائه می‌کنند.

البته P100 برای استفاده عمومی ضروری نیست و حتی ممکن است به دلیل افزایش مقاومت تنفسی ناراحت‌کننده‌ هم باشد. P100 برای شرایطی طراحی شده است که در آن مقاومت بیشتری مورد نیاز است.

تفاوت بین ماسک سوپاپ دار و ماسک بدون سوپاپ چیست؟

نمی‌توانیم لیست سوالات متداول در مورد انواع ماسک تنفسی را بدون بررسی این سوال مهم ادامه دهیم. در بررسی تفاوت بین ماسک‌های دارای سوپاپ و ماسک‌های بدون سوپاپ سردرگمی‌های زیادی وجود دارد. به طور کلی، به نظر می‌رسد مردم ماسک‌های سوپاپ‌دار را برتر می‌دانند؛ اما همیشه این‌طور نیست.

سوپاپ‌ها دو هدف اصلی دارند. یکی کاهش رطوبت داخل ماسک تنفسی (که باعث افزایش راحتی و همچنین طول عمر ماسک تنفسی می‌شود) و یکی کاهش مقاومت تنفسی است (که تنفس را راحت‌تر می‌کند). در برخی موارد، این دریچه طوری طراحی شده است که نفس گرم و مرطوب بازدمی شما را به بیرون منتقل می‌کند و به جلوگیری از تجمع ناخوشایند گرما در داخل ماسک کمک کننده است. با این توضیح به راحتی می‌توان فکر کرد که ماسک‌های سوپاپ‌دار برتر هستند. اما اگر هوای بازدم ما بدون فیلتر شدن از ماسک خارج شد چه می‌شود؟ این مورد برای موقعیت‌هایی که سعی می‌کنید نفس خود را فیلتر کنید، ایده آل نیست.

در نتیجه زمان پیشگیری از انتقال ویروس‌ها ماسک سوپاپ‌دار بهترین انتخاب نیستند؛ زیرا معمولا به ماسکی نیاز داریم که از ما و اطرافیانمان محافظت کند. ماسک با سوپاپ فقط از خود ما محافظت می‌کند. فراموش نکنید که ماسک‌های N95 و N99 با سوپاپ بازدم نباید در شرایط استریل استفاده شوند.

تفاوت بین ماسک جراحی و Respirator چیست؟

این دو مورد هم اغلب با همدیگر اشتباه گرفته می‌شوند به همین دلیل نیاز بود بررسی آنها تا در میان سوالات متداول در مورد انواع ماسک تنفسی قرار بگیرد. ماسک‌های تنفسی اغلب با Respirator  که به عنوان دهان بند طبی هم ترجمه شده است، اشتباه گرفته می‌شوند. در این میان کلمه ماسک یک اصطلاح نسبتا گسترده است و می‌تواند به موارد مختلفی اشاره کند. با این حال، به طور کلی از این کلمه برای اشاره به ماسک‌های جراحی استفاده می‌شود.

ماسک صورت یک مانع فیزیکی برای کاهش برخورد با مایعات و ذرات ریز و درشت ایجاد می‌کند. ماسک جراحی نوعی شناخته شده این تجهیزات تنفسی است که در صورت استفاده صحیح، می‌توانند از عفونت‌های منتقل شده با ذرات تنفسی جلوگیری کنند. یک ماسک همیشه نوعی درجه بندی خواهد داشت. در حالی که رتبه بندی به منطقه شما بستگی دارد. در مقابل هیچ کدام از این ویژگی‌ها برای دهان بند طبی لحاظ نمی‌شوند.

تفاوت بین ماسک و respirator
با چه شاخص کیفیت هوا (AQI) باید ماسک بزنیم؟

هیچ پاسخ روشنی برای این وجود ندارد و به صلاحدید کاربر مربوط است. به طور کلی، 100-150 AQI برای گروه‌های حساس (مانند افراد مبتلا به آسم) ناسالم و 150+ برای همه ناسالم در نظر گرفته می‌شود. بررسی جواب این مورد از سوالات متداول در مورد انواع ماسک تنفسی را باید از پزشک خود درخواست کنید.

آیا ماسک‌ها در برابر ذرات کوچک‌تر (مانند ویروس‌ها) موثر هستند؟

از آنجایی که NIOSH و اکثر رتبه ‌بندی‌های منطقه‌ای دیگر مبتنی بر فیلتراسیون ذرات 0.3 میکرونی هستند، این سوال مطرح می‌شود که آیا ماسک‌های تنفسی در برابر ذرات کوچک‌تر موثر هستند؟ پاسخ مثبت است. یک مطالعه دقیق به تازگی نشان داده که از شش ماسک N95، همه آنها بین 90 تا 100٪ فیلتراسیون ذرات کوچک‌تر را ارائه می‌دهند. حتی ذرات ویروسی به کوچکی 0.02 میکرون با راندمان 95 درصد با ماسک‌های تست شده N95 فیلتر می‌شوند.

ذرات ویروس از 20 نانومتر تا 250 نانومتر یا 0.02 میکرون تا 0.25 میکرون متغیر هستند. به عبارت دیگر، ماسک‌ها می‌توانند حتی کوچک‌ترین ذرات ویروس را هم فیلتر کنند. با این حال، قابلیت‌های فیلتراسیون دقیق بر اساس مدل این تجهیزات متفاوت است. برخی از ماسک‌ها برای داشتن راندمان فیلتراسیون بیشتر از 99 درصد ذرات در اندازه 0.1 میکرومتر آزمایش شده‌اند.

آیا می‌توان با ریش و سبیل از ماسک تنفسی استفاده کرد؟

اگر موهای پرپشتی در صورت خود دارید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک ماسک تنفسی موثر باشد. افرادی که ریش و سبیل دارند بین 20 تا 1000 برابر بیشتر از افرادی که این موها را ندارند، با خطر نشت ذرات مضر روبرو هستند. با این حال، اگر موهای صورت شما در داخل ماسک کوتاه باشد و در داخل ماسک قرار بگیرد (و مانعی برای محافظت درست نباشد)، ممکن است این سیستم تنفسی همچنان موثر عمل کند.

استفاده از ماسک با ریش و سبیل
چگونه می‌توان تشخیص داد که یک ماسک تنفسی اصل است؟

این نمونه از سوالات متداول در مورد انواع ماسک تنفسی هم بسیار مورد توجه مشتریان بوده است. با تعداد ماسک‌های موجود در بازار و با توجه به اینکه بسیاری از مردم تلاش می‌کنند تا از راه فروش این تجهیزات درآمد داشته باشند، تشخیص اینکه کدام ماسک‌های تنفسی اصلی هستند، دشوار است.

متأسفانه، هیچ راه آسانی برای تشخیص این موضوع وجود ندارد، زیرا سیستم‌های رتبه ‌بندی ماسک‌های تنفسی مختلفی وجود دارد. با این حال، به طور کلی، ماسک‌ها دارای رتبه ‌بندی و همچنین کدهای استانداردی هستند که بر روی خود ماسک درج می‌شوند.

آیا یک ماسک تنفسی بدون تست تناسب موثر است؟

منظور از تست تناسب، مناسب بودن ماسک برای صورت شما است. اگر ماسک خریداری شده برای شما کوچک یا بزرگ باشد، تاثیر ایده‌آل را نخواهد داشت. کاربر باید بداند که چگونه ماسک تنفسی را استفاده کند. باید مطمئن شوید که هیچ لباس یا جواهراتی بین ماسک تنفسی و صورت قرار نمی‌گیرد. برخی از ماسک‌های تنفسی نیز وجود دارند که به کاربر اجازه می‌دهند تا خودآزمایی کند. مثلا بند قابل تنظیمی دارند که می‌توان آن را کوچک و بزرگ کرد.

آیا می‌توانیم ماسک N95 یا N99 را تمیز کنیم؟

به طور کلی، نه، شما نمی‌توانید ماسک‌های دارای رتبه NIOSH را تمیز کرده و مجددا استفاده کنید. با این حال، برخی از ماسک‌های قابل استفاده مجدد را می‌توان تمیز کرد و دوباره استفاده کرد. با توجه به کمبود ماسک‌های تنفسی در زمان همه گیری کرونا، روش‌هایی برای گندزدایی در حال بررسی است. اما فعلا از هر روش تمیز کردنی که باعث کثیف شدن، تغییر شکل یا کاهش بار الکترواستاتیک ماسک تنفسی N95 می‌شود، اجتناب کنید.

آیا ماسک تنفسی می‌تواند از انتقال آنفولانزا جلوگیری کند؟

ماسکی که با کیفیت بالا تولید شده باشد از گسترش بیماری جلوگیری می‌کند. این روش پیشگیری برای همه ویروس‌های تنفسی صادق است. در واقع ماسک اهمیتی نمی‌دهد که فردی به کدام ویروس آلوده شده است، زیرا به یک روش از انتقال همه ویروس‌های تنفسی، جلوگیری می‌کند. یک ماسک تنفسی با کیفیت می‌تواند شما را در برابر ابتلا به آنفولانزا یا ابتلا به هرگونه بیماری تنفسی دیگر محافظت کند.

آیا ماسک های صورت FFP می توانند ما را در برابر ویروس ها و سایر بیماری های عفونی محافظت کنند؟

ماسک‌های صورت FFP می‌توانند از ما در برابر برخی از ذرات معلق در هوا و سایر آلاینده‌ها محافظت کنند، اما برای محافظت در برابر ویروس‌ها و سایر بیماری‌های عفونی طراحی نشده‌اند. ماسک‌های صورت FFP بر اساس کارایی فیلترشان درجه بندی می‌شوند و ماسک‌های درجه بالاتر محافظت بهتری را ارائه می‌کنند. با این حال، حتی ماسک‌های صورت FFP با بالاترین درجه برای فیلتر کردن ویروس‌ها و سایر عوامل عفونی طراحی نشده‌اند و بنابراین نمی‌توانند محافظت کاملی در برابر این نوع آلاینده‌ها داشته باشند.

ماسک نانو الیافی چیست و چه تفاوتی با سایر ماسک های صورت FFP دارد؟

ماسک‌های تنفسی نانو الیاف نوعی ماسک صورت FFP هستند که از فناوری نانوالیاف در فیلترهای خود استفاده می‌کنند تا میزان فیلتراسیون بیشتری را در برابر ذرات بسیار ریز فراهم کنند. برخلاف ماسک‌های صورت سنتی FFP که از مواد ضخیم‌تری مانند الیاف مصنوعی ساخته می‌شوند، ماسک‌های نانو الیافی از الیاف بسیار نازک برای ایجاد فیلتری استفاده می‌کنند که قادر به جذب ذرات بسیار ریز با قطر ۰٫۱ تا ۰٫۳ میکرومتر است. این فناوری باعث می شود که این نوع از ماسک ها در فیلتر کردن ذرات بسیار ریز، مانند ذرات موجود در دود و بخار، نسبت به ماسک های سنتی FFP موثرتر باشند.

یکی دیگر از تفاوت های کلیدی بین ماسک های نانو الیافی و سایر ماسک های صورت FFP قابلیت تنفس آنها است. ماسک‌های نانوالیافی به دلیل الیاف بسیار نازک‌شان، می‌توانند میزان بالایی از فیلتراسیون را بدون کاهش دادن قابلیت تنفس ارائه دهند و این مورد باعث می شود که استفاده از آنها برای مدت طولانی راحت‌تر باشد. همچنین این نوع ماسک ها معمولاً دوام بیشتری دارند و می توانند برای مدت طولانی تری نسبت به ماسک های صورت سنتی FFP استفاده شوند؛ با این حال، ممکن است گران‌تر از انواع دیگر ماسک‌های صورت FFP باشند.

آیا ماسک نانو در مقایسه با سایر ماسک ها موثرتر می باشد؟

برخی از مطالعات نشان می ‌دهند که ماسک‌ نانو می‌ تواند نسبت به ماسک‌ های دیگر در فیلتر کردن آلاینده ‌هایی مانند ویروس ‌ها و باکتری ‌ها مؤثرتر باشد. با این حال، به یاد داشته باشید که عملکرد یک ماسک به تعدادی از عناصر، از جمله تناسب، راندمان فیلتراسیون، و درجه مواد تشکیل دهنده بستگی دارد.

آیا استفاده از ماسک های صورت FFP برای مدت طولانی راحت است؟

راحتی ماسک صورت FFP بسته به نوع ماسک و فردی که از آن استفاده می کند می تواند متفاوت باشد. برخی از ماسک‌های صورت FFP به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نسبت به بقیه راحت‌تر باشند، با ویژگی‌هایی مانند مواد نرم، کش و فنر قابل تنظیم و سوپاپ بازدم که می‌توانند به کاهش مقاومت در برابر تنفس کمک نموده و استفاده از ماسک را برای مدت طولانی راحت‌تر کنند. مهم است که ماسکی را انتخاب کنید که به خوبی بر روی صورت قرار گیرد (فیت باشد) و استفاده از آن راحت باشد، زیرا یک ماسک نامناسب باعث آزردگی شده و تنفس را دشوار تر می کند.

به طور کلی، استفاده از ماسک های صورت FFP برای مدت طولانی ممکن است به اندازه سایر انواع ماسک ها مانند ماسک های سه لایه یا پارچه ای راحت نباشد. این به این دلیل است که آنها برای ارائه سطح بالاتری از فیلتراسیون طراحی شده اند که ممکن است راحتی تنفس را محدودتر کند. با این حال، با قرار گرفتن مناسب بر روی صورت و استفاده از ویژگی‌هایی مانند سوپاپ بازدم، ماسک‌های صورت FFP می‌توانند محافظت مؤثری را بدون ایجاد آزردگی قابل توجه ارائه دهند.

MPPS به چه معناست؟ و چرا ماسک‌ها با مکانیسم های فیلتراسیون در ۰٫۳ میکرومتر تست می‌شوند؟

MPPS مخفف «بزرگترین اندازه ذرات نافذ» است. این مورد به اندازه ذره‌ای اشاره دارد که بالاترین میزان نفوذ را با وجود مکانیسم های فیلتراسیون خواهد داشت.

ماسک‌ها در ۰٫۳μm آزمایش می‌شوند زیرا MPPS می‌تواند برای ایمنی اکثر فیلترها مضر باشد. در حالی که MPPS مقدار دقیقی ندارد، معمولا نزدیک به ۰٫۳μm بررسی می‌شود.

برای دریافت اطلاعات کامل در رابطه با این پرسش پیشنهاد می کنیم مقاله مکانیسم های فیلتراسیون تنفسی و MPPS را مطالعه نمایید.

آیا ماسک FFP2 همان N95 است؟

ماسک‌های دارای رتبه FFP2 به خصوص در مورد فیلتراسیون دارای ویژگی‌های مشابه با رتبه N95 هستند. با این حال، رتبه بندی‌ها در مناطق مختلف استفاده می‌شود و تفاوت‌هایی با هم دارند.

برای دریافت اطلاعات کامل در رابطه با این پرسش پیشنهاد می کنیم مقاله بررسی انواع سیستم های رتبه بندی ماسک در جهان را مطالعه نمایید.

آیا استفاده از ماسک می تواند علائم آلرژی را کاهش دهد؟

متخصصان آلرژی خاطرنشان کرده اند که از زمانی که استفاده از ماسک صورت عادی شد، بسیاری از مردم شاهد کاهش علائم آلرژی خود بودند. این خبر بسیار خوبی برای هر کسی است که از علائم شدید حساسیت فصلی رنج می‌ برد.

با استفاده از ماسکی با فناوری فیلتراسیون پیشرفته مانند ماسک FFP2 نانوکسین می توان علائم آلرژی به گرده افشانی و سایر حساسیت های فصلی را تا حد زیادی کاهش داد. 

چرا ماسک ها سوپاپ دارند؟

ماسک‌ ها از سوپاپ استفاده می‌کنند تا مقاومت بازدم را کاهش دهند و با کاهش دما و رطوبت داخل ماسک، راحتی بیشتری را برای پوشنده فراهم کنند.

چه زمانی باید از ماسک سوپاپ دار استفاده کرد؟

این دسته از ماسک‌ ها زمانی مفید هستند که فقط کاربر نیاز به محافظت داشته باشد. در شرایط گرم و مرطوب، یک ماسک سوپاپ دار راحتی بیشتری را برای فرد استفاده کننده فراهم می کند.

چرا ماسک ها دارای فیلتر کربن فعال هستند؟

بسیاری از ماسک ها از فیلترهای کربن فعال برای محافظت بیشتر در برابر آلاینده های آلی مانند ترکیبات آلی فرار استفاده می کنند. فیلتر های کربن همچنین می توانند بو ها را از بین ببرند و از رسیدن (یا کاهش) بوهایی مانند دود سیگار جلوگیری کنند.

کربن فعال چه چیزی را فیلتر نمی کند؟

فیلترهای کربن فعال در برابر ذرات (مانند PM2.5 یا PM10) موثر نیستند. آنها همچنین در برابر اکثر ترکیبات معدنی مؤثر نیستند و به طور کلی فیلتر های کربنی در برابر آلاینده های مبتنی بر کربن مؤثرتر هستند.