آیا برای محافظت از خودتان در برابر گرد و غبار به دنبال یک ماسک تنفسی با کیفیت هستید؟ آیا زمان زیادی را در خانه صرف کار با چوب و نقاشی کرده یا در محیطی با گرد و غبار کار می کنید؟ پس لازم است که از خود در برابر گرد و غبار محافظت کنید، زیرا می تواند باعث بیماری های ریوی مانند سیلیکوزیس، آنتراکوزیس، سیدروزیس و آزبستوزیس شود (به ویژه گرد و غبار ناشی از دی اکسید سیلیکون، زغال سنگ، سنگ آهن، روی، آلومینیوم یا حتی سیمان).

چرا مهم است که هنگام کار کردن از خودمان در برابر گرد و غبار محافظت کنیم؟

استنشاق گرد و غبار می تواند باعث آسیب دائمی به ریه ها شود. برخی از شایع ترین آسیب های ریه شامل سیلیکوزیس است که در اثر استنشاق مواد معدنی الیاف سیلیسیم دی اکسید (SiO2) ایجاد می شود.

تنفس ذرات سیلیس کریستالی بسیار ریز نیز می تواند باعث بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) یا سرطان ریه شود. استنشاق گرد و غبار معدنی به ریه ها نیز می تواند باعث پنوموکونیوز شود.

سایر آسیب های ریوی ناشی از محافظت ناکافی هنگام کار شامل رسوب گرد و غبار زغال سنگ در ریه ها (آنتراکوز)، پوشیده شدن ریه ها در ترکیبات آهن (سیدروزیس) و فیبروز بینابینی ریه ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرد و غبار حاوی آزبست (آزبستوز) می باشد.

افرادی که در محیط های پر گرد و غبار کار می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به تومور هستند. تومورها شایع ترین علت مرگ و میر ناشی از کار در اتحادیه اروپا هستند و 53 درصد از کل مرگ و میرها را تشکیل می دهند.

چه زمانی لازم است از ماسک تنفسی استفاده کنیم؟

توصیه می شود هنگام کار با هر چیزی که می تواند ذرات خطرناک، گرد و غبار یا مواد شیمیایی را در هوا آزاد کند از ماسک تنفسی استفاده کنید.

استفاده از ماسک تنفسی در چه مواردی توصیه می شود؟

 • کار با چوب، مبلمان قدیمی
 • اره کردن یا برش چوب
 • سنباده کاری، رنگ آمیزی، لعاب کاری
 • کار با آهن
 • حضور داشتن در محیطی حاوی گرد و غبار زیاد،
 • کار با مواد شیمیای
 • اطفاء حریق
 • نقاشی، گچبری، گچ کاری
 • استفاده از لاک ناخن و لوازم آرایشی
استفاده-از-ماسک-تنفسی-در-چه-مواردی-توصیه-می شود؟

نحوه انتخاب ماسک تنفسی در برابر ریزگردها

در اروپا، سطح ماسک‌های صنعتی با توجه به میزان محافظت آنها یا صفحه فیلتر کننده (FFP) مقایسه می‌شود. این عبارت مخفف برای ماسک های صنعتی تست شده بر اساس استانداردهای صنعتی اروپا استفاده می شود که در سه سطح محافظت FFP2، FFP1 و FFP3 دسته بندی می شوند.

بهترین ماسک تنفسی محافظ در برابر گرد و غبار و دود

ابتدا باید اندازه ذراتی که می خواهید خود را در برابر آنها محافظت کنید را مشخص نمایید. اندازه ذرات گرد و غبار از 1 تا 100 میکرومتر متغیر است، ذرات بزرگتر از 30 میکرومتر اغلب گرد و غبار درشت نامیده می شوند (آنها به سرعت ته نشین می شوند). کوچکترین ذرات می توانند اندازه ای در حدود 0.001 میکرومتر داشته باشند که شامل دود (ماده جامد ریز پراکنده در هوا) نیز می شود.

ماسک FFP1

ماسک FFP1 ابتدایی ترین نوع ماسک تنفسی است که شما را در برابر 80 درصد ذرات معلق در هوا تا اندازه 0.6 میکرومتر محافظت می کند. این میزان پایین ترین سطح محافظت از فیلتر بوده و مقاومت تنفسی آن در کمترین اندازه است. این نوع از ماسک ها برای محافظت در برابر گرد و غبار غیر سمی و غیر فیبروژنیک (دی اکسید سیلیکون کریستالی – کوارتز، کریستوبالیت، یا تریدیمیت، و همچنین آلومینای گاما) طراحی شده و برای کارهای کوچک خانگی مناسب است.

ماسک FFP2

ماسک تنفسی FFP2 حداقل 94 درصد ذرات معلق در هوا را تا اندازه 0.6 میکرومتر فیلتر می کند. این دسته از ماسک ها همچنین ممکن است دارای سوپاپ (دریچه بازدم) باشند و در مقایسه با ماسک FFP1، مقاومت تنفسی بالاتری دارد. این نوع ماسک برای فعالیت های کشاورزی و کارهای ساختمانی مانند گچ کاری و سنگ زنی مناسب است. ماسک FFP2 توانایی جذب مواد مضر جهش زا، بیماری های ریوی و سل، مواد فیبروژنیک (مانند دی اکسید سیلیکون کریستالی)، ذرات معلق در هوا را دارا می باشد.

ماسک FFP3

اگر می خواهید بهترین سطح محافظت در برابر گرد و غبار را داشته باشید، به یک ماسک تنفسی FFP3 نیاز دارید. این نوع از ماسک‌ها حداقل 99 درصد ذرات معلق در هوا را تا اندازه 0.6 میکرومتر فیلتر می کنند. ماسک تنفسی FFP3 بالاترین سطح حفاظت را ارائه می‌دهد و در صورت نصب مناسب، می‌تواند در برابر ویروس‌ها، باکتری‌ها و ذرات سمی ریز مانند آزبست از ما محافظت کند.

ماسک های تنفسی نانو الیاف

ماسک‌های نانوالیاف کارایی جذب فوق‌العاده‌ای را برای ذرات بسیار ریز (تا 0.02 میکرومتر) نشان می‌دهند. بنابراین آنها به عنوان بالاترین سطح محافظت ممکن در برابر گرد و غبار بسیار ریز و مواد سمی در نظر گرفته می شوند. ماسک‌های نانوالیافی نیز در نسخه‌های FFP2 یا FFP3 موجود هستند. ماسک‌های نانو الیافی برای محافظت در برابر ریزگردهای قابل تنفس که معمولاً به قسمت‌های پیرامونی دستگاه تنفسی نفوذ می‌کنند، مناسب هستند.

تفاوت بین برچسب های FFP، PP و N چیست؟

ممکن است برچسب های N100 ،N99 ،N95 یا P2 ،P1 و P3 را نیز دیده باشید. اینها معادل های غیر اروپایی FFP2 ،FFP1 و FFP3 هستند.

تفاوت-بین-برچسب-های-FFP،-PP-و-N-چیست؟

سوالات متداول

 • چگونه می توانم ماسک FFP را به طور صحیح و مناسب بپوشم؟

برای پوشیدن ماسک FFP و قرار دادن به طور مناسب بر روی صورت:

 1. دست‌ها با آب و صابون شسته و یا از ضدعفونی‌کننده‌های الکلی استفاده کنید.
 2. ماسک را در وضعیتی که فنر آن (نوار فلزی) در بالا و سمت رنگی رو به بیرون باشد، نگه دارید.
 3. ماسک را بر روی صورت خود قرار داده و مطمئن شوید که بینی و دهانتان را به طور کامل پوشش دهد.
 4. از بند یا گوشواره های ماسک برای محکم کردن آن در جای خود استفاده کنید و مطمئن شوید که به خوبی اما راحت روی صورت شما قرار گرفته باشد.

 5. هنگام استفاده از ماسک از دست زدن به آن خودداری کنید و در صورت لمس آن، دست های خود را با آب و صابون بشویید یا از ضدعفونی کننده الکلی استفاده کنید.

 6. اگر ماسک آسیب دیده یا آلوده شد، آن را با یک ماسک جدید جایگزین کنید.
 7. برای برداشتن ماسک، از بند یا گوشواره های آن استفاده کنید و بدون دست زدن به جلوی ماسک، آن را با دقت از صورت خود جدا کنید.

 8. پس از برداشتن ماسک، آن را دور بیندازید و دست های خود را با آب و صابون بشویید یا از ضدعفونی کننده الکلی استفاده کنید.

برای پوشیدن ماسک و قرار دادن آن بر روی صورت، پیروی کردن از دستورالعمل های سازنده و همچنین دستورالعمل های مقامات بهداشتی بسیار مهم است. برای اینکه ماسک به طور موثر از شما در برابر ویروس های موجود در هوا و سایر آلاینده ها محافظت کند، باید به درستی بر روی صورت نصب و استفاده شود.

 • ماسک تنفسی FFP را قبل از نیاز به تعویض برای چه مدت می توانم استفاده کنم؟

مدت زمانی که می توان از ماسک تنفسی FFP قبل از نیاز به تعویض استفاده کرد به عوامل مختلفی از جمله نوع ماسک، محیطی که در آن استفاده می شود و میزان آلودگی آن بستگی دارد. به طور کلی، ماسک های صورت FFP باید در موارد زیر جایگزین شوند:

 • آسیب دیده یا آلوده شده باشند.
 • کاربر در تنفس از طریق ماسک مشکل داشته باشد.
 • ماسک به خوبی روی صورت کاربر قرار نگیرد (فیت نباشد).
 • ماسک به وضوح کثیف شده باشد یا بوی نامطبوعی بدهد.
 • تاریخ انقضای توصیه شده توسط تولید کننده گذشته باشد. (این مورد ممکن است بسته به نوع ماسک و تولید کننده آن متفاوت باشد).

پیروی کردن از دستورالعمل های تولید کننده و مقامات بهداشتی برای تعویض کردن ماسک صورت FFP بسیار مهم است. مراقبت و نگهداری صحیح از ماسک می تواند به افزایش طول عمر آن کمک نموده و اطمینان حاصل کند که همچنان به محافظت موثر در برابر ذرات معلق در هوا و سایر آلاینده ها ادامه می دهد.

 • آیا ماسک های تنفسی FFP می توانند ما را در برابر ویروس ها و سایر بیماری های عفونی محافظت کنند؟

ماسک‌های صورت FFP می‌توانند از ما در برابر برخی از ذرات معلق در هوا و سایر آلاینده‌ها محافظت کنند، اما برای محافظت در برابر ویروس‌ها و سایر بیماری‌های عفونی طراحی نشده‌اند. ماسک‌های صورت FFP بر اساس کارایی فیلترشان درجه بندی می‌شوند و ماسک‌های درجه بالاتر محافظت بهتری را ارائه می‌کنند. با این حال، حتی ماسک‌های صورت FFP با بالاترین درجه برای فیلتر کردن ویروس‌ها و سایر عوامل عفونی طراحی نشده‌اند و بنابراین نمی‌توانند محافظت کاملی در برابر این نوع آلاینده‌ها داشته باشند.

 • ماسک نانو الیافی چیست و چه تفاوتی با سایر ماسک های FFP دارد؟

ماسک‌های تنفسی نانو الیاف نوعی ماسک صورت FFP هستند که از فناوری نانوالیاف در فیلترهای خود استفاده می‌کنند تا میزان فیلتراسیون بیشتری را در برابر ذرات بسیار ریز فراهم کنند. برخلاف ماسک‌های صورت سنتی FFP که از مواد ضخیم‌تری مانند الیاف مصنوعی ساخته می‌شوند، ماسک‌های نانو الیافی از الیاف بسیار نازک برای ایجاد فیلتری استفاده می‌کنند که قادر به جذب ذرات بسیار ریز با قطر 0.1 تا 0.3 میکرومتر است. این فناوری باعث می شود که این نوع از ماسک ها در فیلتر کردن ذرات بسیار ریز، مانند ذرات موجود در دود و بخار، نسبت به ماسک های سنتی FFP موثرتر باشند.

یکی دیگر از تفاوت های کلیدی بین ماسک های نانو الیافی و سایر ماسک های صورت FFP قابلیت تنفس آنها است. ماسک‌های نانوالیافی به دلیل الیاف بسیار نازک‌شان، می‌توانند میزان بالایی از فیلتراسیون را بدون کاهش دادن قابلیت تنفس ارائه دهند و این مورد باعث می شود که استفاده از آنها برای مدت طولانی راحت‌تر باشد. همچنین این نوع ماسک ها معمولاً دوام بیشتری دارند و می توانند برای مدت طولانی تری نسبت به ماسک های صورت سنتی FFP استفاده شوند؛ با این حال، ممکن است گران‌تر از انواع دیگر ماسک‌های صورت FFP باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با نانوالیاف و تکنولوژی آن ها پیشنهاد می کنیم مقاله نانوالیاف – تاریخچه، فناوری و آینده را مطالعه نمایید.

 • آیا استفاده از ماسک های تنفسی FFP برای مدت طولانی راحت است؟

راحتی ماسک FFP بسته به نوع ماسک و فردی که از آن استفاده می کند می تواند متفاوت باشد. برخی از ماسک‌های تنفسی FFP به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نسبت به بقیه راحت‌تر باشند، با ویژگی‌هایی مانند مواد نرم، کش و فنر قابل تنظیم و سوپاپ بازدم که می‌توانند به کاهش مقاومت در برابر تنفس کمک نموده و استفاده از ماسک را برای مدت طولانی راحت‌تر کنند. مهم است که ماسکی را انتخاب کنید که به خوبی بر روی صورت قرار گیرد (فیت باشد) و استفاده از آن راحت باشد، زیرا یک ماسک نامناسب باعث آزردگی شده و تنفس را دشوار تر می کند.

به طور کلی، استفاده از ماسک های تنفسی FFP برای مدت طولانی ممکن است به اندازه سایر انواع ماسک ها مانند ماسک های سه لایه یا پارچه ای راحت نباشد. این به این دلیل است که آنها برای ارائه سطح بالاتری از فیلتراسیون طراحی شده اند که ممکن است راحتی تنفس را محدودتر کند. با این حال، با قرار گرفتن مناسب بر روی صورت و استفاده از ویژگی‌هایی مانند سوپاپ بازدم، ماسک‌های FFP می‌توانند محافظت مؤثری را بدون ایجاد آزردگی قابل توجه ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *